Dřevěný lehký obvodový plášť na sedmipodlažní budově? S naší technologií Envilop Highrise nic nemožného.

Společnosti Ecoten, která je odborník na energeticky úsporné projekty jsme pomohli s účastí v architektonické soutěži na renovaci pláště objektu v nichž sídlí úředníci libereckého magistrátu a je známá pod jménem URAN.
Stavba z roku 1969 má lehký obvodový plášť z Boletickych panelů, které jsou již za hranou své životnosti. Vysoké spotřeby energie, přehřívání a špatný technický stav rozhodly o nutnosti stavbu modernizovat. Odbor architekta města Liberce, tak vypsal architektonickou soutěž.
Podle požadavků architektů z firmy Ecoten, byl jako náhrada Boletickych panelů navržen plně prefabrikovaný dřevěný obvodový plášť Envilop. Ten je ve verzi označené Highrise, možné aplikovat až na stavby s požární výškou do 22,5 metrů.
Navržený plášť Uranu respektuje současné členění stavby a její základní statickou strukturu. Skeletové konstrukce se navenek propisují rastrem vodorovných desek a sloupů. Přísnost stávajícího skeletového rastru se zjemňujeme mírným posunem rastru sloupů ob patro. Betonový povrch horizontálních pásů stavby tvoří paralelu s motivem interiéru zrekonstruované budovy magistrátu vedle radniční budovy.

Celá fasáda by byla dopravena pouze na 11 kamionech!


Charakter nové fasády určují světlé horizontální pásy, které mají funkci protipožární a zároveň jsou do nich vestavěná pouzdra na exteriérové žaluzie. Meziokenní sloupy jsou opláštěné svislými modřínovými latěmi, které navenek reprezentují dřevěnou konstrukci nového pláště. Budova Uranu dříve sloužila jako sídlo podniku Diamo, zabývající se těžbou uranové rudy. Motiv uranové rudy používáme na okenních parapetech, které tvoří horizontální skleněné pásy v barevnosti uranového skla. Je použito moderní bezrámové řešení okenních výplní s dřevohliníkovými rámy zajišťuje minimální údržbu během provozu.
Výměnou obvodového pláště by došlo k celkové úspoře energie 47% a snížení emisí CO2 o 86%.

Autoři návrhu: Ing. arch. Jan Márton, Ing. arch. Pavel Šulc, Ph.D, Ing. Jiří Tencar, Ph.D