Chátrající sídlo střední školy COPTH (Centrum odborné přípravy technickohospodářské) v Českobrodské ulici bude proměněno v „inteligentní budovu“ s nulovou energetickou bilancí. Unikátní rekonstrukce víc než čtyřicet let starého učiliště, zaplacená z dotačního programu EU Praha – pól růstu, začala v září a hotová má být v květnu příštího roku. Vedení metropole si od komplexní přestavby slibuje i povzbuzující impuls pro celé učňovské školství.

Unikátní projekt se vymyká běžným standardům především svou komplexností. Nově vznikající inteligentní budovy se obvykle zaměřují pouze na některá hlediska, například enviromentální dopady provozu stavby, zateplení budov atd. Případ revitalizace školy COPTH však svým provedením přesahuje také do sociálně-kulturních i ekonomicko-organizačních oblastí. Mimořádně precizní a kvalitní příprava projektu revitalizace byla oceněna historicky prvním zlatým certifikátem kvality návrhu budovy SBToolCZ. Jde o metodiku zabývající se úrovní komplexní kvality budov, Sustainable Building Tool (SBToolCZ). Tato metodika stanovuje tři základní kritéria pro inteligentní budovy (environmentální, sociálně-kulturní a ekonomicko-organizační). U dotačních projektů bývá zvykem se zaměřovat zejména na první, případně třetí kritérium. V případě revitalizace COPTH jde ale o projekt ojediněle komplexní.

Zdroj:
https://www.technickytydenik.cz/rubriky/denni-zpravodajstvi/praha-stavi-prvni-uciliste-s-nulovou-energetickou-narocnosti_48671.html